niedziela, 18 marca 2018

Zakładanie firmy

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności ... ostatecznie potwierdziła rejestrację mojej firmy. Jednak jeśli ktoś uważa, że założenie firmy w Polsce jest proste, to (moim zdaniem) jest w błędzie. mBank oferuje 500 zł za założenie konta (i firmy) u nich. To 500 wcale nie jest tak łatwo dostać a do tego są jeszcze do opodatkowania. Ja wybrałem PKO BP ... załóżmy, że chciałem być patriotą. Zaczęło się, że musiałem założyć profil zaufany u nich a w tym celu musiałem zlikwidować dotychczasowy profil zaufany. Jednak, żeby założyć tam ten profil, to musiałem dodać w swoich ustawieniach swój numer telefonu. Ja miałem podany numer telefonu ale to był tylko "dodatkowy", bo "główny", to trzeba potwierdzić na infolinii. Dzwonię na infolinię, bo wpisać mogłem ale ... było napisane, że muszę potwierdzić. Miły pan z infolinii powiedział, że to ktoś z infolinii (innej) musi do mnie zadzwonić ale jest również inny wariant, że może mnie przełączyć na kanał telefoniczny i wtedy będę mógł sam . To mnie przełączył i słuchałem automatu i wciskałem różne klawisze aż w końcu połączyło mnie z człowiekiem. Miła pani stwierdziła, że skoro wpisałem i "tu" dotarłem, to już ten numer jest i już mogę zakładać profil zaufany przez bank ... 
Później niby było prosto ale ... tylko dlatego, że wiele spraw miałem dużo wcześniej przeanalizowanych i potrafiłem dokonać odpowiedniego wyboru. Właściwie "miny" są na każdym kroku. Gdybym nie był w temacie, to nie byłbym w stanie wszystkiego przeczytać. A ile trzeba było odhaczyć zgód, że niby "zapoznałem się ..." z tym i z tamtym. Oczywiście był checkbox, który pozwalał hurtowo zaznaczać ... no ale to jakby zgoda na ... "samobójstwo". Wśród różnych spraw zaznaczyłem, że faktyczna działalność zostanie rozpoczęta 1. kwietnia. Zrobiłem tak dlatego, że to będzie już nowy kwartał a skoro zaznaczyłem rozliczanie kwartalne, to dałem sobie trochę czasu. Ba podejrzewam, że jeśli bym zaznaczył nawet ostatni dzień marca, to musiałbym zapłacić ZUS-owi, składki zdrowotne, które niby wrócą ale kiedy a do tego trzeba by jeszcze się uwijać z różnymi zgłoszeniami. Do tego jeszcze zgłoszenie VAT, którego nie dało się jednak zrobić, bo trzeba mieć podpis kwalifikowany (nie wystarczy profil zaufany). Siedziałem w tych wszystkich serwisach całą niedzielę. Przyjechała Ewa z Wągrowca i jeszcze wręcz się pokłóciliśmy, bo usłyszała że od płacenia zdrowotnego nie da się uciec i nie chciała zrozumieć, że będzie je (te składki) w końcu odzyskać.
Wszędzie szczególne wymagania co do haseł np. w portalu podatkowym jeszcze informacja, że hasło trzeba co 30 dni zmieniać a system pamięta 5 ostatnich haseł. Spamiętaj tu wszystkie loginy i hasła. Nie chce mi się już więcej pisać ... ale trzeba mieć naprawdę dużą inteligencję (moim zdaniem) i cierpliwość ... no i pieniądze.

10 komentarzy:

 1. Zakładanie firmy jest dziś dość prostym procesem. Wystarczy nam na to praktycznie jeden dzień. Kolejnym etapem jest wyrobienie pieczątki https://www.maxsc.com.pl dzięki której będziemy mogli podbijać masę papierów w naszej nowej firmie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Załóżmy, że przepuszczę tę reklamę :) a nawet się odniosę do "pieczątek". Generalnie są tendencje do odchodzenia od klasycznych pieczątek. Spotkałem się nawet z opinią, że wcale nie potrzeba mieć pieczątki i nawet początkowo nie miałem zamiaru zamawiać pieczątki ale ... w 2018 r. i jeszcze pewnie przez kilka lat znajdzie się na drodze biznesu tradycjonalista, który będzie chciał otrzymać stempel na papierze zatem profilaktycznie ... warto sobie wyrobić.

   Usuń
 2. Posiadanie własnej firmy to bardzo dużo odpowiedzialność. Początkowo myślałem, że wszystko będę w stanie samodzielnie pozałatwiać, ale niestety w końcu przyszedł temat księgowości, która nie oszukując się nie jest moim konikiem. Zdecydowałem się na biuro rachunkowe ifirma, co bardzo pozwala zaoszczędzić czas i przede wszystkim problemów związanym z błędnym księgowaniem

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakładanie firmy w dzisiejszych czasach nie jest niczym skomplikowanym. W takim momencie można pomyśleć o wyrobieniu sobie pieczątki imiennej https://www.maxsc.com.pl/pieczatki-2/pieczatki-standardowe/podzial-wedlug-tresci/imienne która z pewnością wyręczy nas przy podpisywaniu tony dokumentów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Założyć firmę jest łatwo, gorzej ją utrzymać i rozwinąć. Tutaj najczęściej problemem są rzecz jasna pieniądze i to nie dlatego że brak nam kontrahentów, a to że nie płacą oni w terminie faktur. Wtedy wystarczy skorzystać z faktoringu http://nfg.pl/ i problem będzie rozwiązany

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli podczas prowadzenia firmy będziemy potrzebować profesjonalnego doradztwa, warto wiedzieć, że istnieje wiele firm świadczących usługi konsultingowe dla innych przedsiębiorców. Ta: https://www.crowe.com/pl/services/konsulting jest jedną z nich.

  OdpowiedzUsuń
 7. Rejestracja firmy faktycznie wymagała od Ciebie sporego zaangażowania. Myślę, że w przyszłości załatwianie różnych formalności ułatwi Ci podpis elektroniczny, który uzyskać można np. za pośrednictwem KIR. E-podpis umożliwia wygodne zatwierdzanie faktur elektronicznych i umów, składanie sprawozdań finansowych, deklaracji do Urzędu Skarbowego czy ZUS.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń