czwartek, 23 listopada 2017

XIX Licealiada w Wągrowcu

23 listopada 2017 r. w 1 LO w Wągrowcu odbyła się XIX Licealiada w Szachach Drużynowych, organizowana przez Szkolny Związek Sportowy Wielkopolska. Turniej rozgrywany był systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund z czasem 15 minut dla zawodnika. Wystartowało ostatecznie 30 drużyn z całej Wielkopolski. W otwarciu turnieju uczestniczyli: Wicestarosta Wągrowiecki - Michał Piechocki, Prezes SZS - Zdzisław Urbańczyk oraz gospodarz obiektu, Dyrektor 1 LO - Cezary Szypulski.
Pierwsze miejsce w turnieju zajęła drużyna LO MM w Poznaniu w składzie: Filip Sachajko, Aleksander Kuś, Wiktor Korzystka i Dominika Stochniałek. Drugie miejsce zajęła drużyna 1 LO w Lesznie, która miała w składzie najbardziej utytułowanego zawodnika FM Mikołaja Tomczaka, ponadto w składzie leszczyńskiej drużyny zagrali: Miłosz Walkowiak, Maksym Chróst i Anna Glapa. Natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna ZS nr 2 w Lesznie, w składzie: Piotr Hejdysz, Bartosz Dembiński, Jakub Lisiecki, Gabriela Kaczmarek i Krzysztof Stroiński.
Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/tdr_6675/ . Sędzią głównym turnieju był Jacek Haja, pomagał mu Michał Piechocki. Turniej przebiegał sprawnie, chociaż na początku trochę kontrowersji wzbudził wariant wprowadzania zawodnika rezerwowego. Paradoksalnie okazał się on bardzo szczęśliwy dla drużyny, która miała najwięcej zastrzeżeń do tego systemu. Zwycięskie drużyny otrzymały pamiątkowe grawertony a zawodnicy medale. Ponadto Starostwo Wągrowieckie nagrodziło zawodników i opiekunów pamiątkowymi zestawami.
Taki turniej był dużym wyzwaniem logistycznym dla szkoły, która organizowała tego typu imprezę po raz pierwszy. Dlatego duże wyrazy uznania należą się inicjatorce nowej lokalizacji turnieju pani Danucie Żwikiewicz-Muszyńskiej. Reprezentacja gospodarzy zajęła 21-e miejsce.

Zdjęcia z imprezy można obejrzeć na stronie:

https://drive.google.com/drive/folders/1Syp56NLCHOAvv5bQlxA3bnUoWGCXlXRu?usp=sharing

JH
_____________
A teraz zakulisowe rozważania. Regulamin turnieju nie precyzował sposobu wprowadzania zawodnika rezerwowego. Ja wcześniej zapoznałem się z przepisami Kodeksu Szachowego i tam mowa jest o dwóch, przy czym nie można ich mieszać tzn. trzeba się zdecydować na jeden i podać przed rozpoczęciem. Reprezentantka LO MM z Poznania słusznie zauważyła, iż w wybranym modelu ciekawym rozwiązaniem byłoby ustawienie najmocniejszego zawodnika jako rezerwowego i "wstrzeliwanie" w przeciwnika. Jaka ta młodzież jest ... przebiegła - już od wczesnych lat kombinują. O dziwo w protestach popierał ją utytułowany zawodnik głównego konkurenta, który w szeregach nie miał wcale zawodnika rezerwowego (tylko skład podstawowy). Drużyna z Poznania podjęła zdecydowany krok i ... odprawiła zawodnika, który był zgłoszony na I szachownicy do domu i na jego miejsce wstawiła rezerwowego. Żeby było śmieszniej ... wygrali ten turniej. W trakcie turnieju był tylko jeden poważny "incydent" - właśnie między zawodnikami najlepszych drużyn. Na zegarze 10 sekund i 15 sekund. Jeden zawodnik reklamuje mata, przeciwnik reklamuje ... nieprawidłowe posunięcie. Obaj są bardzo podekscytowani i nerwowi i obaj są przekonani o swojej racji. Każdy podważa wersję oponenta i nie można odtworzyć sekwencji posunięć. Jeden twierdzi, że jest mat, drugi cały czas wskazuje na wcześniejszego szacha. ... Myślałem, myślałem i ... zarządziłem remis oraz upomniałem obu zawodników. Leszczynianin argumentował "bezdyskusyjną" wygraną lepszym czasem (o 5 sek.) i lepszym materiałem ale ... tak po czasie co raz bardziej dochodzę do wniosku, że zobaczył tego mata, nie widząc że ma szacha, z którego co prawda mógł odejść ale ... pewnie go nie zauważył. Oczywiście głupio jest przegrać partię mając lepszy czas i lepszy materiał ale na tym ten sport polega.
-
Zapomniałem jeszcze dopisać o koledze z licealnej klasy MB. Miło było się spotkać, można powiedzieć, że niewiele się zmienił, chociaż optycznie na pewno wiele. Jego jowialne podejście do ... wszystkich, naprawdę wiele pomogło. Oczywiście nie każdemu odpowiada taki styl ale ... jest naprawdę skuteczny i na pewno dzięki MB impreza organizacyjnie poszła bardzo sprawnie. W trakcie rozmowy wspomniał, że jego ojciec były nauczyciel i dyrektor sąsiadującej szkoły przechodził na emeryturę tuż po ukończeniu pięćdziesiątki. Ja kojarzę go jako naprawdę poważnego gościa a wtedy jeszcze pracował. Zatem skoro ja jestem obecnie starszy, niż on wtedy ...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz