piątek, 6 września 2019

Pierwotna przyczyna problemów ...

... pieniądze. Na zdjęciu płot z transparentami Warsztatów Terapii Zajęciowej w Wapnie. Podobno los WTZ jest już przesądzony i muszą szukać nowej lokalizacji. Teoretycznie przyczyną jest potrzeba przeniesienia przedszkola. O przedszkolu już kiedyś pisałem. Moim zdaniem "wyrzucenie" WTZ z dotychczasowej lokalizacji niewiele da. Wygeneruje kolejne koszty, wygeneruje złe emocje a może nawet łzy.
Jest powiedzenie do bólu prawdziwe: "jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze". Moje koleżeństwo na dźwięk "... a JKM ..." dostaje gęsiej skórki i nie chce słuchać, ale na blogu to sobie mogę pisać co myślę. JKM już dawno mówił, że powinien zostać wprowadzony zakaz zadłużania się. Chodziło wtedy o rząd, ale spokojnie można przenieść, tę myśl na samorząd a nawet na sytuację pojedynczego człowieka. W uproszczeniu - nie masz pieniędzy, nie stać cię, to nie kupuj za pożyczone. Ewentualnie dopuszczalne wydaje się zadłużanie na coś, co ma przynieść dochód, wtedy ok - tzn. skoro ma zarobić, to i można zaryzykować. Wiele osób przyjeżdżających do Wapna podziwia halę przy szkole. Prawda jest taka, że wkład własny gminy pochodził z ... kredytu. Kredyt był na granicy możliwości Wapna. Jednak Wapno nie jest kwitnącą "doliną krzemową". Pieniędzy zamiast przybywać, ubywa. Wszelkie pieniądze, które mogłyby być inwestowane w cokolwiek muszą iść ... na obsługę tych pożyczonych pieniędzy. Koło się zamyka.
-
Obecny rząd chwali się, że nadchodzący budżet będzie bez deficytu, ale ... o tym, że zgarniane są kolejne pieniądze z OFE, czyli pieniędzy obywateli, to cisza, że samorządy będą musiały łatać budżety oświatowe, to cisza. Gdy samorząd ma na swoim terenie rozwiniętą gospodarkę, to ... jeszcze pół biedy. Jednak, jak mają sobie radzić samorządy, które i tak nikłe dochody muszą przeznaczać na obsługę pożyczek? 
-
... W związku z powyższą sytuacją bardzo sensowne wydaje się wprowadzanie szachów do szkół. Niech od dzieciństwa wszyscy uczą się przewidywać konsekwencje. Niech od dzieciństwa uczą się odpowiedzialności za swoje posunięcia. Jeśli wszyscy będą wyznawać zasadę "po nas choćby potop", to marna nasza przyszłość.
-
Aby rozwiązać problem Wapna, trzeba ... zrobić coś ... niezwykłego! Np. ... zrobić w byłej kopalni składowisko odpadów nuklearnych? Znaleźć jakiś meteoryt olbrzymich rozmiarów i go sprzedać?(gwiazdka z nieba) Sprzedawać cegły z budynku kopalni na sztuki z certyfikatem? Zapraszać do Wapna słynne zespoły muzyczne, które zagrają koncert na hali i nie wezmą pieniędzy? Oczywiście ktoś mógłby się śmiać z tych pomysłów, ale ... szachiści wiedzą, że nawet w beznadziejnej sytuacji ... może zdarzyć się taki układ figur, iż można uratować wynik partii a czasem nawet wygrać :)
-
Ja w każdym razie doceniam i rozumiem determinację ludzi związanych z WTZ. Nic nie zawinili a ... będą (?) wyrzuceni.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza