piątek, 23 czerwca 2017

Dziennikarstwo śledcze :)

Dzisiaj ogłoszono wyniki konkursu "Kolorowe Boiska"

I miejsce - SP Szóstka  ... i tu właściwie nie mam zastrzeżeń. Sam bym im dał I miejsce. Jednak dalej ...
II miejsce - Wojcieszyce. W filmie wykorzystali piosenkę Patrycji Rodzeń, która bardzo pasuje do takiego filmu i robi wrażenie, że śpiewają ją uczniowie tej szkoły ... ale to tylko takie wrażenie. Żadnych informacji na temat piosenki/muzyki/tekstu nie znajdziemy. Chociaż miejscowość jest mała, to ... widać, że bardzo "bogata" już w ubiegłym roku było widać dużo funduszy włożonych w produkcję filmu (koszulki, gadżety, i inne "atrakcje") i chyba mają kontakty z hurtownią farb. Oczywiście dziwi liczba głosów, zatem poszukałem na FB. Znalazłem ...
Patrona mają godnego ... ale przy wpisach, zwrócił moją uwagę "Robert Jaworski". Otóż RJ, to profesjonalista "pełną gębą" :)
Trudno się dziwić, że mając takie stabilizatory i kamery film ogląda się bardzo dobrze i obraz ani drgnie. (niby w regulaminie jest napisane, że walory techniczne filmu/jakość nie będą brane pod uwagę ... ale towar kupuje się oczami i prawie wszyscy to wiedzą). W samym filmie dorośli też angażowali się jak mało gdzie (ale to jeszcze gotów jestem "przełknąć")
II miejsce - SP Jędrzychowice (w ostatniej chwili wskoczyli na awansujące miejsce). W filmie wykorzystali piosenkę Margaret z 2014 r. nawet o tym nie wspominając. Zdjęcia niewątpliwie kręcił Radosław Wasilewski. Film umieszczony jest na jego profilu na YT. Do samego filmowania to nawet nie miałbym pretensji ale ... formuła tego filmowania z kamerą sportową umieszczoną na głowie sugeruje, że to uczeń ... a to nie jest uczeń. Wystarczy przyjrzeć się dłoniom i przyjrzeć się cieniom występujących osób.
Pod filmem pojawił się komentarz sugerujący właśnie ten fakt ... ale Jędrzychowice organizują sobie ... alibii :) Do konkursu dla uczniów, zostają przesłane zdjęcia (przynajmniej dwa na końcu, więcej nie chciało mi się sprawdzać), nie są to zdjęcia na wygraną w konkursie tzn. ani ozdobione, ani opisane, ... ot są. Zapewne, że gdyby ktoś się czepiał, to ... zaraz nastąpi powołanie się na zdjęcie w konkursie indywidualnym ...
"No przecież spójrzcie na zegarek, taki jak na filmie", ktoś by pomyślał. Jednak spójrzmy na buty i skarpetki.
Coś tu jednak "nie gra" ...? To nie wszystko. Wystarczy przyjrzeć się ... niebu. Na filmie jest pełne słońce! Na zdjęciu (niby z tego filmu) już nie było tyle Słońca? To się chłopaki postarali.
Głosowanie "jeden człowiek - jeden głos"? Cóż, wystarczy zajrzeć na forum ...
~mm jest szczery do bólu. 
______
Więcej nie chce mi się pisać (przynajmniej dzisiaj).
_______________
Sobota 24.06.17
Generalnie chodziło mi o tę drugą część nagrodzonych filmów (tzn. ścieżkę dźwięową). W ubiegłym roku Wapno wykorzystało "Motylem jestem" ... ale mieliśmy oficjalną zgodę Fundacji Ireny Jarockiej na wykorzystanie. Ciekawe, czy tu szkoły postarały się o zgody na wykorzystanie (niektóre szkoły np. pisały że uzyskali zgody) Niemniej warto by było zwracać uwagę również na ścieżkę dźwiękową. filmu. Dla porównania - wapieńska melodia powstała ponad 100 lat temu, zatem prawa już nie obowiązują a autorstwo tekstu też jest własne tzn. moje z lekką korektą uczniowską.
Gdy przyjrzałem się jeszcze nagrodzonym filmom, to okazało się, że te boiska często ... nie są takie złe a przynajmniej "coś" tam jest tzn. jakieś chociażby huśtawki albo bramki itp. Natomiast w Wapnie boisko jest ... GOŁE!!! oprócz kilku prowizorycznych ławeczek nie ma NIC! Po prostu pustka! Nawet porządnej trawy nie ma. Na połowie nawierzchni jest tzw. szlaka, gdzieniegdzie trochę piasku. Żadnego (!) urządzenia do ćwiczeń!
Wiele nagrodzonych szkół wygląda całkiem nieźle i dostają jeszcze farby. W Wapnie akurat tylko sala wygląda efektownie  i ... musimy robić festyny, aby od biednego społeczeństwa lokalnego jeszcze wyciągnąć coś na renowację budynku. Taka jest sprawiedliwość.
_______________
Niedziela 25.06.17
Nie przypadkowo wspominałem o utworach muzycznych wykorzystanych w filmach, które zajęły II i III miejsce. Otóż jest w regulaminie taki paragraf:
Czy organizatorzy chociaż sprawdzili jak to jest z prawami autorskimi do ścieżek dźwiękowych w tych filmach?
Ponadto przypomniało mi się o e-mailu napisanym 7-go czerwca do organizatorów w sprawie nieprawidłowości jakie zauważyłem. Np. Termin dodania filmu - w regulaminie "4 czerwca", w rzeczywistości ... nawet 7 czerwca.
Już wtedy powoływali się na "regulamin" ale ja nigdzie nie znalazłem zapisu o takiej możliwości dopuszczenia po 7. czerwca. (to jak to jest z tym regulaminem?) Za to jest informacja o możliwości dopuszczenia 21. szkoły jeśli komisja uzna, że różnica głosów była minimalna. Przecież można było wykorzystać tę "furtkę" do dopuszczenia Wapna. Z drugiej strony organizatorzy tak się powołują na niemożność zmiany regulaminu w trakcie konkursu ...
a przecież nastąpiła zmiana regulaminu (niestety nie zdążyłem zrobić tego odpowiedniego zrzutu - tej informacji na stronach już nie ma) w przypadku konkursu dla uczniów - pierwotnie był termin nadsyłania prac 15 czerwca a ... 15 czerwca nastąpiła zmiana, że prace można nadsyłać do 20 czerwca. Zatem jednak można zmieniać regulamin ... Myślę, że uczniowie którzy nadesłali prace do 15-go czerwca mogą się czuć ... pokrzywdzeni.
Tyle pisałem do organizatorów, że wcale nie dziwię się, iż nie skorzystali z regulaminowej możliwości dodatkowego nagrodzenia ...
Na koniec jeszcze o "nieszczelnym" systemie głosowania. Tajemnicą poliszynela jest łamanie zakazu głosowania z kilku kont ... ale załóżmy, iż organizatorzy ze względu na całkowitą niemożność weryfikacji postanowili przymknąć oko na ten fakt i potraktować jako "zaangażowanie społeczności lokalnej". Niestety tu mogą być ... różne podejścia etyczne. To zresztą widać po wynikach głosowania. Niektórzy uczniowie dziwili się, że niektóre szkoły mają tak mało głosów ... dla mnie było oczywiste, że gdy zobaczyli co się dzieje, to ... sami przestali głosować ... "bo i po co?". Teoretycznie nie powinny być naliczane głosy z aliasów ...
Nie? ... To proszę popatrzeć na zrzut poniżej.
Jak wynika ze zrzutu udawało się głosować trzykrotnie z jednego konta. Ba ... jak się przyjrzeć bardziej szczegółowo, to ... nawet nie trzeba było czekać 5 minut! Wystarczyło zauważyć, że wymóg 5 minut był realizowany przy pomocy ciasteczek ale ciasteczka "działają" w obrębie jednej przeglądarki, zatem mając zainstalowanych 5 przeglądarek "specjalista" mógł głosować co minutę! (ewentualnie gdyby odkrył, które to ciasteczko, to modyfikując bądź usuwając jeszcze częściej) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz