niedziela, 28 lipca 2024

Nocne Jakubowe Blitzowanie 2024

Zdarzało się w Wągrowcu, że turniej szachowy się przeciągał do późniejszych godzin, ale żeby się zaczynał dopiero o godzinie 19, to  sobie nie przypominam. Pomysł tego turnieju wyszedł od miasta, jako odpowiedź na moją prośbę o sfinansowanie rollupa dla klubu MDK.

Nocne Jakubowe Blitzowanie 2024' odbyło się w ramach wydarzenia sportowego pn. Wągrowiec Aktywny Nocą. Frekwencja do końca była wielką niewiadomą. Ostatecznie na liście startowej znalazło się 20 osób. Połowa z nich związana była z wągrowieckim klubem, a połowę stanowili goście, często z dość odległych lokalizacji. Z pewnością wielką atrakcją tego turnieju był udział w nim, legendy polskiego jazzu — Bogdana Hołowni. Pan Bogdan w tych dniach prowadzi warsztaty jazzowe w Chodzieży, ale jest zapalonym szachistą i chętnie gra w turniejach, o ile pozwala mu czas. Aż pięciu zawodników jest posiadaczami kategorii centralnych, stąd patrząc na poziom sportowy tych zawodów, trzeba przyznać, że poziom był naprawdę wysoki. Udział w turnieju był darmowy, a wszyscy uczestnicy otrzymali talony na posiłek regeneracyjny. Zawody rozegrane zostały systemem szwajcarskim kontrolowanym (wszyscy grają do końca) na dystansie 9 rund z czasem 3 minuty plus 3 sekundy bonifikaty za każde wykonane posunięcie, co w rezultacie daje ok. 10 minut na partię. Rozgrywki zakończyły się tuż przed godziną 21. Najwięcej punktów - 7,5 zgromadził i tym samym wygrał ten turniej, pochodzący z Chodzieży — Winicjusz Fengier, który zresztą był faworytem tego turnieju, ponieważ posiadał najwyższy ranking Elo. Pół punktu mniej zdobył i drugie miejsce zajął Eugeniusz Małecki pochodzący z Wolsztyna. Znakomity występ zaliczył reprezentant MDK Wągrowiec — Jan Przyborowski, który zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej i wygrał klasyfikację juniorów. Wśród pań najlepsza była też reprezentantka MDK Wągrowiec, pochodząca z Wapna Zuzanna Grewling. Pan Bogdan Hołownia zdobył 5,5 punktu i zajął wysokie, piąte miejsce. Po rozgrywkach szachiści przeszli z MDK na teren sąsiadującego OSiR, tam spożyli zupę meksykańską, a po posiłku przeszli na płytę boiska i tam zwycięzcy odebrali dyplomy i pamiątkowe statuetki z rąk Pani Burmistrz Wagrowca — Alicji Trytt.