środa, 5 lutego 2014

Pustki pod Wapnem

Dzisiaj odbyła się publiczna prezentacja wyników badań nt. potencjalnych zagrożeń dla Wapna. Było wielu znamienitych gości, urzędników, naukowców i oczywiście mieszkańców. Ja wytrzymałem na spotkaniu tylko godzinę a było prawie trzy. Poniżej niemal dziesięciominutowy fragment wystąpienia dra Marka Rasały, który w mniemaniu wójta jest obecnie największym ekspertem od Wapna (zjawisk geologicznych itp.).

Dziesięć lat temu wykonałem animację, która wyjaśniała powstanie, funkcjonowanie i zamknięcie kopalni soli. To był kawał roboty.

Pytałem później kolegę, jaka była ostateczna diagnoza ... Nie potrafił odpowiedzieć. Moim zdaniem nic nadzwyczajnego raczej się nie wydarzy a na pewno nie będzie to tak drastyczne jak w 1977 r. Owszem pewnie są pustki (największa ma 28 m wysokości), w końcu komory miały ok. 30 m wysokości i potrafię sobie wyobrazić, że niektóre z tych komór nie zostały zalane. Jednak na "chłopski rozum" ta woda, która jest w tych komorach jest pewnie tak zasolona, że już więcej soli nie rozpuści. Natomiast, że gdzieś tam zmienia się zasolenie ... pewnie skoro następuje przepływ wód podziemnych, to i zasolenie będzie się wahało. 
-
Od rana walczyłem dzisiaj z aktualizacjami w GOPSie, miałem już tego serdecznie dosyć. Najwięcej problemów było z dodaniem drukarki sieciowej w nowym komputerze z Win 8. 
Dzisiaj zmarł Tadeusz Mosz, miał 60 lat, próbował opowiadać prostymi słowami o trudnych sprawach ekonomii. 
Wczoraj nie biegłem, chociaż warunki były ale coś poczułem się niepewnie i wolałem nie ryzykować, dzisiaj sytuacja jest dalej niewyjaśniona tzn. ani nie przeszło ani się nie pogłębiło.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz