czwartek, 22 czerwca 2017

Propozycja wyboru 20-ki w Kolorowych Boiskach

Wiele razy wspominałem, że jestem wrogiem głosowań (również internetowych) bo w głosowaniach niestety jest duże pole do nadużyć i ... szkoda rozwijać kolejny raz ten temat.
Możliwe, że wysyłałem taką propozycję koordynatorowi w ubiegłym roku ale teraz pozwalam sobie pozostawić publicznie wpis z moją propozycją (też głosowań ale innego typu). Zamiast męczyć się w tworzeniu dodatkowych adresów (według regulaminu dotychczasowego nielegalnych ale niesprawdzalnych), zamiast "żebrać" o głosy lub je kupować - proponuję:

 1. Każda szkoła uczestnicząca w konkursie wybiera swoją 20-tkę (10-kę) najlepszych filmów konkursowych (filmy wrzucone są do jednego koszyka, bez podziału na grupy. Sposób wyboru 20-ki (10-ki) pozostawiamy każdej szkole we własnym zakresie tzn. mogą powołać szkolne jury, mogą opublikować ankietę internetową tak aby uczniowie szkoły mogli głosować. W tym głosowaniu nie bierzemy pod uwagę własnej szkoły (bo i tak byłaby na 1-ym miejscu)
 2. Każda zgłoszona szkoła i tak jest rejestrowana na konkretny e-mail. Wyniki głosowań są nanoszone np. przez formularze Google na ankietę/formularz organizatora konkursu. Zatem wyniki szkolne są przenoszone do zestawienia zbiorczego na zasadzie 1-e miejsce 20 pkt. 2-e 19 pkt. (ewentualnie 1-10 pkt, 2-9pkt. ...przy dziesięciu) W ten prosty sposób powstaje dwudziestka laureatów. Organizator ma "podgląd" na dwudziestkę wytypowaną przez dowolną szkołę, natomiast natomiast do dyskusji jest, czy zrobić to całkiem jawnie i wcale nie byłoby to złe. Czyli coś w stylu głosowania eurowizyjnego.
 3. Na wszelki wypadek pozostaje jury, które będzie miało głos decydujący ale można by spróbować np. próbować połączyć ... coś w stylu lista jury jedna / lista "publiczności" (szkół) druga i łączny wynik daje zwycięzcę (przy czym jury do końca np. nie zna listy z głosowania a lista z głosowania jest punktowana np. 1-e 20 pkt, 2-e 19 pkt. itd.
Dzięki takiemu systemowi "zmuszamy" uczniów każdej szkoły, do obejrzenia wszystkich filmów, aby mogli zobaczyć, porównać, ocenić. Dzięki temu zamiast zmuszać ich do dotychczasowego głosowania na swój film (na np. kilka kont) mają okazję rzeczywiście przyjrzeć się pracom.
Czyli tak naprawdę przechodzimy z modelu głosowania "na swój film" na głosowanie "na najlepszy film". Podejrzewam, że dzięki temu liczba wyświetleń wzrośnie przy wszystkich filmach, bo niejako trzeba będzie je obejrzeć. Do tej pory często były filmy, które miały wielokrotnie więcej głosów niż wyświetleń. Czyli głosujący głosowali "w ciemno" na wybrany film, często wcale go nie oglądając. Do finałowej 20-ki mniejsze szanse dotrzeć będą miały filmy naprawdę kiepskie a w tej chwili ... wystarczy dobrze głosować i przejdzie "byle co". Można ufundować dodatkową nagrodę dla szkoły, która idealnie wybierze swoją dwudziestkę lub ich dwudziestka będzie najbardziej zbliżona do tej, która powstanie w wyniku głosowania. Można szkołom zaproponować, aby publikowały na swoich stronach własne dwudziestki, czym zachęcimy do szlachetnej/uczciwej rywalizacji (zamiast hejtowania pod filmami konkurencji - mam naprawdę "mocny" zrzut z niecenzuralnymi komentarzami przedstawicieli Kotła Dużego [doszedłem do tego, że to stamtąd] pod filmem Wapna) 
-
Przykłady wykorzystania takiego głosownia - chociażby głosowanie na najlepszy mem :) Ta ankieta jest już zamknięta ale tak np. mógłby wyglądać szkolny wybór dwudziestki.


1 komentarz:

 1. Ciekawa propozycja zmian w regulaminie.
  Może sponsor zmieni przyszłoroczne reguły.
  Warto o to walczyć.
  Pozdrawiam
  Artur Urbaniak

  OdpowiedzUsuń