wtorek, 28 marca 2017

Szkoły w chmurze - cyberbezpieczeństwo

Dzisiaj byłem w Gnieźnie na konferencji dla dyrektorów i nauczycieli. Zacznę jednak od powyższego obrazka. Były czasy, gdy było mnóstwo odwiedzin z Niemiec a dzisiaj nagle "nalot" z Rosji.
-
Taki wyjazd, to dla mnie ... strata finansowa, bo nie miałem lekcji nauczania indywidualnego, które są rozliczane za przeprowadzenie. Jak już pojechałem, to sobie notatki na iPadzie robiłem, żeby nie zapomnieć co było. Mam nadzieję, że nikt z uczestników tu nie trafi a jak trafi, to ... trudno. Było tak:


Pół godziny i ....

Wiceprezydent opowiadał ogólniki,

Dyrektor chwalił i dziękował ...

Później podziękowania

Później odczytanie listu z GIODO (po co?)

Film dzieci z 4 klasy ze słabym nagłośnieniem ("Przytul hejtera")

Pani z Advisora zaczyna od opowiadania o stworzeniu koncepcji i o tym co realizowali i jak tam doposażali (oni?) jak nie szli na kompromisy, opowiada o błędach szkół , że planów nie mają, że sprzętu mają za dużo, ...

Cały czas mówi o sprzęcie, że terminalowe się nie starzeją, o inwenturze o projekcie okablowania strukturalnego (po co?)

i opowiada o symulacjach sygnału i .... opowiada i po co?

W kroku czwartym zaczyna wreszcie o bezpieczeństwie UTM, zamiast utm edubezpieczeństwo (500 zł na rok)

Monitoring sieci 500 zł rocznie

Pracownie terminalowe 899 zł za 1 terminal

... i o boxikach gada i o pracowniach mobilnych i tablice

i office 365, że niby Gniezno weszło ale czemu tylko o Microsofcie gada?

Pokazała szkoły w Gnieźnie, które mają rozwiązania (w jakim celu?)

Teraz gość z ODN Kalisz

Zachwala chmurę

Opowiada historię jak mu pracownię ukradli i jak zhakowano stronę KO z linkiem jego liceum

Teraz o fb ale tylko że dzieci wcześniej zaczynają ....

Odkrywa, że rodzice korzystają mniej z internetu, niż dzieci

Żeby dzieciom zakładać konta google, żeby ich poszukać

żeby filtry treści im instalować,

kontrola rodzicielska,

O sekstingu opowiada w gimnazjach i liceach

Później opowiada o pokemon go

Policjant opowiada jakie ma zaplanowane spotkania z rodzicami na temat zagrożeń i dalej ogólniki i żeby zgłaszać itd. i znika ...

Następny policjant poleca książkę "cyberprzestępczość"

Trzeba opracować procedury dla szkoły na wypadek cyberprzemocy, trzeba notatki służbowe, trzeba to, trzeba tamto, że niby model policji zmienił się z "moskiewskiego" na "zachodni"
Boi się powiedzieć nazwy ale mówi o "błękitnym wielorybie" i że niby w powiecie jest pierwszy przypadek

Niezwłoczna pomoc dla ofiary, na koniec puszcza piosenkę Wojciecha Młynarskiego, którą ja siedząc w trzecim rzędzie ledwie słyszę.
W przerwie kawowej zamiast na kawę idę zobaczyć tak zachwalaną pracownie terminalową. Moja kalkulacja to: terminal 900, licencja 200, serwer 15000, okablowanie z 1500. To przy ok. 20 stanowiskach daje ok. 40000 zł. Do tego nawet przy okablowaniu trzeba się przystosować do modelu pracy ... rozproszonej, tzn. żeby np. wszyscy jednocześnie nie uruchamiali jednej aplikacji. To ja już wolałbym 20 komputerów z "demobilu" po 500 zł. Takie ostatnio kupiliśmy dla szkoły i chodzą jak żylety z Windowsem 10.

Później był gość, który był ... (dla mnie) najlepszy na tej konferencji. Taki sztukmistrz, który pokazał na żywo sztuczkę, gdzie dzwonił do jednej pani jako inna pani chociaż ze swojego telefonu. Ten "numer" zrobił wrażenie.
Później była pani z MS, która absolutnie nie wyglądała jak pani z MS ale mówiła nawet rozsądnie i nawet rzetelnie. Trochę nie była świadoma, że przez połowę jej prezentacji nie było obrazu na ekranie ale ...
Później był pan, który zaczął od wyznania że jest biegaczem i stawia sobie wyzwania i zgubił kilogramy ale generalnie jego wykład był o zdobywaniu certyfikatów i to właśnie najlepiej we współpracy z jego firmą. Dodatkowo jeszcze gratis zachwalał MS Office a wyśmiewał OpenOffice. Generalnie ... kasa, kasa, kasa.
Później przyszła pani ...miała kłopoty z podłączeniem komputera, to się obejrzałem do tyłu a tu ... pustki. Zostało ponad 100 pustych krzeseł. Nie czekałem już aż pani się podłączy, wstałem i wyszedłem ... a może by coś ciekawego powiedziała.
*29.03.17 Ze zdziwieniem obserwuję, że ten post ma ... zadziwiająco dużo wyświetleń. W każdym razie przypomniałem sobie, że o ile bardzo promowana była chmura MS, wspomniana była chmura Google, to absolutna cisza była na temat chmury Apple. Jednak ja nie byłem tam oficjalnie zaproszony - więc co miałem wyjść na scenę i dopominać się wzmianki o Apple? Opowiadać np. o aplikacji "znajdź mój iPhone/iPad", która znakomicie by się sprawdziła przy lokalizacji dziecka, zwłaszcza, że iPhony są bardzo popularne wśród młodzieży.
-
-
Jutro ostatnia runda MP. Teoretycznie zwyciężą GM Kacper Piorun wśród mężczyzn (w open jak ktoś na fb skomentował) i GM Monika Soćko wśród kobiet. Ja wśród typerów jestem wysoko ale ... nie wygram konkursu. Życzę sukcesu imiennikowi GM Jackowi Tomczakowi, który znów zagrał całkiem niezły turniej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz