wtorek, 5 kwietnia 2016

Przecieki, wycieki ...

Wczoraj hasłem dnia było "Panama Papers" ... co jest kolejnym dowodem na słuszność tez JKM. Cóż daje podnoszenie podatków, skoro ci którzy mają płacić te wielkie podatki uciekają przed ich płaceniem i państwu nie zostaje nic. Gdyby podatki były niskie, to komu by się chciało kombinować? Ba, to do Polski by uciekali milionerzy z innych "ciemiężonych" państw. W porannej audycji radiowej, satyrycy zaproponowali nawet, aby Polska wypowiedziała wojnę Panamie a następnie się poddała i w ten sposób Polska stałaby się europejską Panamą. ...
-
Mało miałem czasu, aby śledzić partie wczorajszej rundy widziałem tylko, że w partii Tomczak-Świercz bardzo długo było zupełnie równo i zanosiło się na remis. Właściwie każdy wynik byłby dla mnie dobry ale ostatecznie wygrał GM Świercz. Dzisiaj Dariusz wygrał szybko i pewnie z IM Marcelem Kanarkiem. Wreszcie złapał wiatr w żagle. Raczej już nie wygra tych mistrzostw ale medal jest chyba jeszcze możliwy?
-
Ja walczyłem z przywróceniem w domu ciepłej wody. Ciężko się żyje bez ciepłej wody (... prądu i internetu i ...). Udało się kupić w Wągrowcu pasującą grzałkę. Poświęciłem jeszcze dodatkowe 50 zł i zainwestowałem w termostat. Poświęciłem jeszcze dodatkowe pieniądze w pomysł rozwiązania połączeń hydraulicznych, aby przy wymianie grzałki nie trzeba było odcinać całego domu od dostępu do wody (jak dotychczas).  Chciałem założyć trzy zawory: zamykające ciepłą wodę, zamykający zimną wodę i przełączający zimną w instalację ciepłej. Niestety odległość między rurą ciepłej i zimnej była zbyt mała, aby połączyć w prosty sposób (musiałbym kleić zbyt skomplikowaną figurę), więc zostałem tylko przy zaworze zamykającym dopływ zimnej wody do bojlera. To pozwoli na korzystanie z samej zimnej wody zatem jednak coś. Przy okazji podmieniłem fragmenty instalacji przy samym bojlerze. Dla uproszczenia robiłem wszystko w rurkach do ciepłej wody. Na kleju było napisane, że czas schnięcia 12 godzin. Trochę się bałem ale zaryzykowałem i puściłem wodę w rurki już po niecałej godzinie. Na szcęście wszystkie nowe klejone fragmenty wytrzymały próbę. Klejenia były ok. Chciałem przy okazji sprawdzić stan wewnętrzny starych rurek. Okazało się, że jest ok, na ściankach nie osadza się kamień. Zatem dobra opinia o rurkach PCV do instalacji wodnej została potwierdzona. Obawiałem się trochę o stan tych rur, bo wodę mamy w Damasławku strasznie twardą. Te wszystkie awarie bojlera wynikają z tego, iż - woda ma dużo kamienia, bojler jest pionowy a grzałka mała. Gdy pierwszy raz wymieniałem grzałkę, to w bojlerze było kilkadziesiąt litrów/kilogramów kamienia. Teraz od poprzedniej wymiany minął może rok a była duża miska/wiadro kamienia. To właśnie prawdopodobnie ten kamień był przyczyną przepalenia się grzałki. Wracając jednak do przecieków. Teraz już wiem, że lepsze do uszczelniania połączeń zaworów są zwykłe pakuły, niż taśma teflonowa. Otóż po zamontowaniu już wszystkiego okazało się, że przy zaworze występuję delikatne sączenie - tak kropla na 10-15 minut. Teoretycznie może zaniknąć ale ... nie musi. Nie chcę znów wszystkiego rozkręcać, zamykać dopływ i opróżniać 200 l bojler, więc szukam pomysłów - jak uszczelnić takie nieszczelne połączenie. Znalazłem opis takich specjalnych taśm wulkanizujących ale nie dostałem ich w Wągrowcu. Na początek spróbowałem owinąć nieszczelności taśmą teflonową. Zobaczę, czy da to pozytywne rezultaty.
-
Dzisiaj byłem przewodniczącym jednego z dwóch zespołów nadzorujących sprawdzian szóstoklasistów. Zostałem mianowany dzień przed sprawdzianem, bo "normalny" przewodniczący wziął wolne. Trochę się bałem, bo wiem że te procedury są ... ale na szczęście miałem tylko jednego ucznia i do tego "zdolnego", który sam zauważył na arkuszu miejsca gdzie powinienem zaznaczać jako zespół nadzorujący pewne ważne sprawy tzn. to że akurat ten uczeń nie nanosił odpowiedzi na arkusz odpowiedzi, tylko zaznaczał w arkuszu pytań. Tylko jak ja miałem takie coś wiedzieć, skoro nie dostałem wcześniej do ręki takiego arkusza? Żeby było śmieszniej taka informacja była do zakodowania na początku ale również na samej karcie odpowiedzi, żeby było śmieszniej w innym miejscu na karcie odpowiedzi z j. polskiego i matematyki a w innym na karcie odpowiedzi z j. obcego. Na szczęście ten sprawdzian przechodzi do historii.
-
Przyszła informacja, że te zwykłe zdjęcia są już do odebrania ale jeśli fotoksiążki nie będą gotowe, to chyba nie pojadę do Poznania. Zbyt wiele spraw porobiło się do zrobienia na miejscu. W wapieńskim GOPSie komputer po wyprostowaniu działania programów zaczęły wyświetlać komunikaty o "błędzie synchronizacji czasu". Niestety ten błąd ma prawdopodobnie wpływ na działanie niektórych komponentów programu. Do tego na nowym komputerze nie działa interbanking i nie idzie dokonywać grupowych przelewów. Pamiętam, że kiedyś był podobny problem w Damasławku i walczyłem wtedy z jednym ekspertem komputerowym z bankowości i błąd był chyba gdzieś w Javie ale ta Java ma znów ogromne znaczenie dla tych programów gopsowskich ... Natomiast w Damasławku księgowa podniosła w swoim laptopie system do Windows 10 i ... chwilowo nie jest w stanie uzyskać polskich liter w żadnym programie.
-
Całe szczęście, że cały czas zachowuję ... spokój.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz